Temat: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Właśnie jestem w trakcie utrwalania wiedzy związanej z egzaminem na selekcjonera, przy okazji poszukiwania interesujacych mnie zagadnień znalazłem kilka ciekawych linków:

http://losiniec.republika.pl/programy.html


http://anad.republika.pl/mysl.html   - bardzo fajnie opisane poszczególne gatunki


http://www.kolo_lowieckie_zubr.republik … st_02.html   


Darz Bór !

2

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Cos dla młodych selekcjonerów i nie tylko smile

http://picasaweb.google.pl/Kolo.Lowieck … Szlachetny


http://picasaweb.google.pl/Kolo.Lowieck … owie/Sarna

3

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Michał, w nadchodzącym sezonie życzę Ci, abyś popełnił równie ciekawego kozła jak ten co poniżej:

http://media.lowiecki.pl/zdjecia/wyswie … p;nocount=

Darz Bór
RK

4

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Słowo "popełnił" wpisane w google daje wyniki w kolejności: popełnił przestępstwo, popełnił samobójstwo, popełnił błąd. Widzę, że musisz Michała bardzo nie lubić, ciekawe czym Ci tak podpadł, że kierujesz do niego słowa nacechowane negatywnie.

Ja na miejscu Radka napisałbym "Michał życzę Ci abyś pozyskał selekcyjnego rogacza o równie ciekawych parostkach" ;-)

Taka szydra przedświąteczna mi się włączyła ;-)

5 (edytowany przez Radek 2008-03-21 13:32:40)

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

ad. Karol
Chyba rzeczywiście jakaś szydra Ci się włączyła, bo tak jak nie razi mnie jak mysliwi mówią "popełniłem, zastrzeliłem, upolowałem", to mnie osobiście razi w normalnych rozmowach (co innego przy sprawozdawczości łowieckiej), jak ktoś mówi "pozyskałem".
Ale widocznie niektórym odpowiada taka nowomowa z czasów planów pięcioletnich ....
Mam nadzieję, że kontaktu fizycznego z kobietą nie nazywasz kopulacją lub parzeniem się ;-)
A może lepiej czasami napisać coś o meritum- czy rogacz ładny, czy brzydki, czy mi się podoba, czy nie ....

PS.
Ciekawe, co Ci wyskoczy jak w google wpiszesz słowo "ubić", które wg słownika Hoppego jest synonimem "upolować" ;-)
Może czasami warto korzystać z opracowań gwary łowieckiej, a nie tylko z Google ;-)

Spokojnych, wesołych Świąt i Darz Bór
Radek

6 (edytowany przez Karolek 2008-03-24 14:28:46)

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Ho ho widze, że strasznie ambicjonalnie to wziąłeś - zero poczucia humoru ;-)


Nasunęła mi się kolejna kąśliwa uwaga, ale widzę Radku, że na żartach się nie znasz, więc jeśli tak bardzo Cię to interesuje to kontakt fizyczny z Kobietą nazywam PRZYJEMNOŚCIĄ ;-) i pominę uwagę, którą chciałem podać odnośnie słów przez Ciebie wymienionych, chociaż przynzam, że niezmiernie ciekawi mnie skąd poza terminem naukowym "kopulować" wziałeś słowo "parzyć się" - ciekawi mnie w jakim urzędowym dokumencie stanowiącym o rodzinie albo może wyjaśniającym zasady współżycia między ludźmi jest użyte słowo "parzyć się".  Proszę Cię przytocz skąd bom niezmiernie ciekaw tego - mówię szczerze bez żadnej ukrytej kąśliwości.


Wracając do słów przez Ciebie użytych:

Radku słowo "ubić" jest według Uniwersalnego słownika języka polskiego" Wydawnictwa Naukowego PWN min. rozumiane jako zadać śmierć (zwykle w stosunku do zwierząt), ubić zwierzynę. Słowo "popełnić" w tymże słowniku jest na pierwszym znaczeniu podawane jako "dopuścić się czegoś złego, zrobić coś złego" rozumiane dalej jako "Popełnić przestępstwo, zbrodnię. Popełnić błąd, grzech, nieprzyzwoitość, niezręczność, nietakt. Oczywiście jest też drugie żartobliwe znaczenie, które zaczyna się od słowa żart i odtyczy popełnienia utworu, ale ja jakoś "zabijania / pozyskiwania zwierzyny" nie traktuję w kategorii żartu - ale skoro Ciebie to nie razi to już obiecuję Ci nie zwracać uwagi.

Domyślam się, że pewnie znowu użyłem złego źródła informacji, gdyż pewnie słownik PWN jak i to wydawnictwo traktujesz jako relikt dawnych czasów "planów pięcioletnich" a nie jako coś co Tobie i rzeszom Polaków ułatwiało naukę i poznawanie znaczenia słów.

Radku słowa "popełnić" odnośnie strzelonej zwierzyny nie używał ani mój Dziadek czy Ojciec, którzy wprowadzali mnie w arkana łowiectwa ani nie nauczono mnie go na kursie, więc prosze Cię, tak jak sam mówisz "Może czasami warto korzystać z opracowań gwary łowieckiej, a nie tylko z Google ;-)" podaj mi proszę opracowanie gwary łowieckiej albo inny dokument czy akt prawny, w którym znalazłeś słowo "popełnić" oznaczające strzelenie (pozyskanie) zwierzyny.

Już może nie Wesołych Świąt ale MOKREGO DYNGUSA, Karolek

7

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Karolek, o słowkach bardzo chetnie z Tobą podyskutuję. Zarówno to użyte przeze mnie jak i przez Ciebie nie brzmią dobrze dla ucha i nie do końca są poprawne, natomiast uraziły mnie Twoje próby, na podstawie "googlanej" analizy jednego słówka, przypisania mi złych intencji w życzeniach skierowanych do Michała.
Twój zwrot "Widzę, że musisz Michała bardzo nie lubić" nie był okraszony żadną emotikoną i trudno, abym odbierał go w kategoriach żartu, a raczej bardziej jako próbę "dowalenia" i konfliktowania mnie z Kolegą. Zyczenia były skierowane do Michała i jakoś on nie odebrał ich opatrznie.

Karolek, proponuję zakończyć już w tym wątku wymianę zdań, bo znacząco odbiegliśmy od pierwotnego tematu, a ewentualnie załóżmy nowy wątek, aby już merytorycznie porozmawiać o naszej gwarze mysliwskiej, obcych w niej naleciałościach i zaszłościach językowych przejetych z czasów gospodarki planowanej.

Serdecznie pozdrawiam i Darz Bór
Radek

8 (edytowany przez Michał 2008-03-25 13:55:53)

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Ja słowo "popełnić" odebrałem jako dobre życzenie od Radka.
Nie ważne co piszą w słownikach, googlach itp. Ważne, że ja wiem o co chodzi a to jak ktoś inny to  zinterpretuje to jego prywatna sprawa, ponieważ też ma do tego prawo...

9

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Radku,
jak już wcześniej napisałem poczucia humoru u Ciebie brak a ikonki z mrugającym oczkiem były dwie - jedna po tym jak należało złożyć życzenia a druga po informacji o szydrze co dobitnie podkreślało, że to żarty, ale widzę Ty traktujesz to wybiórczo, gdyż moim zdaniem ostatnia ikonka i informacja o szydrze wystarczająco podkreślała, że mój post jest utrzymany w kategorii żartu.

Tym bardziej dziwi mnie fakt, że Ty odbierasz czy odebrałeś go jako próbę konfilktowania Ciebie z Kolegą - ale okej to już Twoja prywatna sprawa jak odbierasz innych - masz do tego prawo. Ja podchodzę do życia na wesoło i uwierz mi, że gdybym miał zamiar skonfilktować Ciebie i Michała to odczuł byś to bardzo wyraźnie bez żadnych uśmieszków i ukrytych podtekstów.

Proszę tylko powiedz mi czy mam rozumieć, że jeśli coś z Twojej strony będzie wyglądało na żart to mam się doszukiwać w tym ukrytych treści i odbierać to w kategorii próby "konfliktowania / dowalenia"? Bo zaczynam być przerażony, choć nie ukrywam, że mam nadzieję, że to moja nadinterpretacja. TU BRAK UŚMIESZKU

A na koniec proszę Cię nie próbuj zrównać użytego przeze mnie słowa "pozyskał"  z Twoim "popełnił" pisząc, że są nie do końca poprawne, jakkolwiek brzmią dla Twojego ucha bo nawet na oficjalnym "odstrzale" (Upoważnieniu do wykonywania polowania indywidulanego - wzór z 23 marca 2005) jest punkt, który na pewno wypełniałeś kilka razy w swojej przygodzie myśliwskiej gdy na polowaniu indywidualnym pozyskałeś (strzeliłeś) zwierzynę - punkt brzmi "5. ... , opis zwierzyny pozyskanej" i wypełniasz rubryczkę "Data, godzina oraz miejsce POZYSKANIA". Dalej nie piszę w tym temacie, bo już i tak za dużo powiedziałem.

Więcej się nie czepiam, bo z mojego ŻARCIKU odberbanego przez Ciebie w inny niż zamierzony sposób rodzi się dużo niepotrzebnych rzeczy i w tej kwestii się z Tobą zgadzam, że nie ma tego dalej sensu ciągnąć.

Pozdrawiam Serdecznie, Karol

p.s. nie wiem czy chce mi się odnosić do nowego wątku, który założyłeś, gdyż widać, że jest on Twoim "przytykiem" do mojego słowa "pozyskał" i cytowane przez Ciebie fragmenty pojawiły się w Twoim wcześniejszym poście w obecnym wątku.

Upsss - miałem nic nie pisać, ale zerknąłem na Twój nowy wątek i niestety muszę się do niego odnieść, bo mnie nim zdenerwowałeś.

Wiesz Radku miałem nic nie pisać dalej, ale chyba nie mogę - powiem Ci tylko, że przykre jest to, że w zamian za żart, na który sobie pozwoliłem w piątek Ty starasz się wywołać jakąś swego rodzaju "pyskówkę" - ja przytoczyłem gdzie istnieje słowo, którego użyłem jak i odpowiedziałem używając uznanych źródeł odnośnie słów użytych przez Ciebie. Ty zaś zamiast merytorycznie odpowiedzieć na pytania, które Ci zadałem starasz się zakończyć post, który nie idzie po Twojej myśli i tworzysz następny, w którym robisz na starcie przytyk do słowa "pozyskał" starając się mnie "zaatakować" bo tak to odbieram. Odebrał bym inaczej gdybyś dał tam również informację o innych słowach użytych przez Ciebie - wtedy by to było merytoryczne.

Ale masz pecha bo tutaj kilka postów wyżej podajesz jako negatywny przykład słowo "ubić", cytuję: "Ciekawe, co Ci wyskoczy jak w google wpiszesz słowo "ubić", które wg słownika Hoppego jest synonimem "upolować" ;-)" - niby żartobliwie bo z uśmieszkiem? A teraz w nowym poście jako pozywtyny przykład podajesz słowa Nestora krytykującego słowo "pozyskał", który mówi: "Panie Kolego, myśliwy poluje i może zwierzynę upolować, UBIĆ, strzelić, powalić, położyć, zrolować albo przewrócić. Pozyskuje aktywny społecznik, który w trosce o realizację narodowego planu gospodarczego dba o wykonanie planu pozyskania ? mierzonego nie ilością upolowanej zwierzyny lecz wartością dewiz uzyskanych z eksportu dziczyzny." gdzie jak widzisz Nestor podaje słowo "ubić" jako poprawne a Ty Radku opierając się jak widać na tym poście z forum lowiecki (użycie przez Ciebie zwrotów nowomowa, itp.) a nie na własnej opinii i ocenie jeszcze nie doczytałeś wszystkiego a już negowałeś słowa, które później podajesz jako pozytywny przykład.

Radku przepraszam Cię jeśli poczułeś się urażony wcześniejszym postem, który był żartobliwą szydrą wyraźnie przeze mnie zaakcentowanym że nią jest i ja na tym dalej poprzestaję, dalej pisać już na pewno nie będę, gdyż:
- nie odniosłeś się merytorycznie do moich pytań a zamiast nich próbujesz mi dopiec w okrężny sposób i dotego jeszcze się gubisz to samo słowo raz negując a raz podając jako przykład. Ucziwie by było z Twojej strony gdybyś zakładając nowy wątek odniósł się do słowa również przez Ciebie użytego, ale widać na to Cię nie stać. TO JEST PRZYKRE.

Pozdrawiam Serdecznie, Karol

ja już ten temat ze swojej strony zamknąłem

10

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Ad Michał i dobrze, że tak to odebrałeś i mam nadzieję, że moją żartobliwą szydrę odebrałeś jako żartobliwą szydrę a nie chęć poróżnienia Cię z Radkiem jak to Radek napisał.

Pozdrawiam, Karolek

11

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Właśnie odczytałem Waszą Koledzy polemikę i nasuneło mi się, że tak właśnie zaczynają się wojny i konflikty " od słówka do słówka".  I jeszcze jedno: Niech się sezon nigdy nie kończy :-).

pozdrawiam Was bardzo bardzo GCZ

12

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Święte słowa !!

Zostawcie to innym smile

Darz Bór

13 (edytowany przez Dyluś 2008-03-27 22:40:45)

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

czytam to i widzę, że sie nieźle bawicie!!!!!

a stronki Michu są niezłe, dobrze sobie przypomnieć.

14

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

Dopiero teraz wszedłem na forum, bo mam w pracy mocny kołowrót i tak jak piszecie, po prostu szkoda czasu na akademickie dyskusje o słówkach i rozbieranie ich na czynniki pierwsze, a słowo pisane ma jeszcze to do siebie, że znaczek postawiony nie w tym miejscu całkowicie wypacza sens wypowiedzi.

Jako pozytywny aspekt tej wymiany zdań odbieram Karol to, że nie będziemy ?popełniali, pozyskiwali? itp. tylko, tak jak Twój dziadek i ojciec- polowali, strzelali, przewracali, a nawet ubijali (PS.- ten znaczek oznaczał, że słowo które jest jak najbardziej poprawne, wpisane w google, ma znaczenie mocno pejoratywne w potocznym języku)  itd.
I piszę to Karol bez jakiejkolwiek złośliwości, po prostu nie czepiajmy się słówek, bo tak jak w fizyce, akcja wywołuje reakcję i zaczyna się niepotrzebna wymiana zdań.

PS.
Łamania strzelb na piżmakach, dla Wszystkich razem i Ciebie w szczególności. Ja niestety jeszcze siedzę w robocie.

Darz Bór
Radek

15

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

http://www.lowiecki.pl/aktualnosci/los_w_warszawie.pdf

16

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

http://www.pzl.kalisz.pl/index.php?opti … ;Itemid=38

17 (edytowany przez Michał 2014-01-07 20:15:21)

Odp: Przydatne linki o tematyce łowieckiej.

http://joemonster.org/filmy/54128/Czym_ … rudna_lufa

http://joemonster.org/filmy/29933/Jelen_i_mysliwy