1

Temat: konkursy wyżłów

Witam serdecznie! Jestem właścicielką wyżła weimarskiego, zaliczyłyśmy 1 maja próby pracy na terenie koła łowieckiego Ostoja smile. Ponieważ nie jesteśmy zadowolone z wyniku - III stopień- mam pytanie, czy istnieje możliwość pomocy w przygotowaniu psa do kolejnych prób, lub podłączenie się pod polowanie? Próby bardzo nam się podobają, a w związku z tym mam kolejne pytanie - czy konkursy wyżłów wyglądają tak jak próby pracy? Czy oceniane są wg tych samych kryteriów, czy coś ponadto? Mam psa myśliwskiego i zanim podejmę decyzję o hodowli, chcę mieć pewność, że mój pies posiada odpowiednie cechy ku temu. Bardzo proszę o pomoc

Ania

2

Odp: konkursy wyżłów

Witam,
Różnica miedzy próbami na których sprawdza i ocenia się WYŁĄCZNIE cechy wrodzone, a konkursami, na którym ocenia się umiejętności nabyte i udoskonalone w trakcie układania jest KOLOSALNA. Co do konkurencji jest ich znacznie więcej (polecam lektórę regulaminu - jest tam szczegółowy opis wszystkich konkursów i konkurencji ocenianych na nich). Jedynym zblizonym do prób konkursem są Fieldtrialsy (nie ma tam konkurencji wodnych ani leśnych) gdzie ocenia się głównie pracę psa przed strzałem w "dużym polu" oraz zachowanie po strzale (bez aportu). To jest uchodzący za najłatwiejszy konkurs dla wyżłów. Co do pomocy w układaniu - sprawa jest otwarta i postaram się zamieszczać na forum informacje na ten temat (w zależności od moich mozliwości czasowych). Polecam spacery w pole i nauke okładania pod wiatr (lub z bocznym wiartrem) ze zmiana kierunku na gwizdek i znak ręką. Tam gdzie odbywały sie próby jest duzo drobnej zwierzyny i można spokojnie potrenować.
Pozdrawiam,
Piotr Błoński

3

Odp: konkursy wyżłów

Dziękuję za odpowiedź i czekam na dalsze informacje.
W pole chodzimy codziennie ale zboża nas powoli przerastają wink

Pozdrawiam
Anna Wygocka